Prezenty - Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie

ZEGAR

Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Przejdź do treści

Prezenty

Parafia > Patron parafii
Wyliczono, że Mikołaj musiałby zrobić 842 miliony przystanków, aby zatrzymać się w domu każdego dziecka, przy założeniu, że na świecie osób poniżej 18 roku życia jest ponad 2 miliardy.

W celu dostarczenia prezentów na czas, Mikołaj musiałby poruszać się z prękością 20 milionów km/s między każdym przystankiem.
Kto przynosi w grudniu prezenty?
W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie przynosi Gwiazdor, św. Mikołaj obdarowuje 6 grudnia.
W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi św. Mikołaj.

Na Górnym Śląsku i w Czechach prezenty na Boże Narodzenie zostawia pod choinką Dzieciątko utożsamiane z postacią nowo narodzonego Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi św. Mikołaj.

Na Dolnym Śląsku prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka.

Na Śląsku Cieszyńskim prezenty w dzień Bożego Narodzenia przynosi Aniołek.

Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego natomiast pod bożonarodzeniową choinką prezenty przynoszą krasnoludki. 6 grudnia zjawia się Mikołaj

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie 6 stycznia. Dzieci nie znajdują żadnego prezentu pod choinką.

W Rosji postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem. Pomaga mu Śnieżynka.

W Holandii są rozróżniane dwie postacie: Sinterklaas i Kerstman. Ten pierwszy wzorowany jest na tradycyjnym wyglądzie Świętego Mikołaja – biskupa. Towarzyszy mu zwykle pomocnik niosący worek z prezentami. Sinterklaas podróżuje po kraju od 15 listopada do 5 grudnia i rozdaje podarki w szkołach, przedszkolach, centrach handlowych.
Z kolei holenderski Kestman wzorowany jest na komercyjnej postaci świętego Mikołaja. Zostawia prezenty pod choinką w Boże Narodzenie.

W tradycji bizantyńskiej 1 stycznia dzieci otrzymują podarki od Świętego Bazylego

W Anglii dzieci w noc wigilijną znajdują pod choinką prezenty przynoszone przez świętego Mikołaja. Tak samo jest w USA, gdzie popularny Santa Claus wchodzi do domów przez komin w nocy z 24 na 25 grudnia.

We Francji w noc wigilijną prezenty przynosi Bożonarodzeniowy Dziadek, rzadziej - ale też jest to praktykowane - Dzieciątko.

W Niemczech 6 grudnia prezenty rozdaje biskup święty Mikołaj. W Wigilię przychodzi natomiast Świąteczny Gość wzorowany wyglądem współczesnego komercyjnego Mikołaja. W niektórych niemieckich rodzinach prezenty pod choinką zostawia też Dzieciątko.
Parafia św. Mikołaja w Bydgoszczy
Strona w sieci od 1 lipca 1999 r.
Wróć do spisu treści